53rd GAYA (2017)

LIFETIME ACHIEVMENT AWARD: Raymond L. Atkins

 

POSTHUMOUS LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Judith Ortiz Cofer

 

Category: BIOGRAPHY

Winner: Ted Geltner, Blood, Bone, and Marrow: A Biography of Harry Crews

Finalist: Patricia Bell-Scott, The Firebrand and the First Lady 

 

Category: CHILDREN’S BOOK

Winner: Marcia Hawley Barnes, Tobijah   

Finalist: Susie Gardner, 1, 2, 3 TEAM!  

 

Category: DETECTIVE/MYSTERY

Winner: Trudy Nan Boyce, Out of the Blues

Finalist: Carole Townsend, Blood in the Soil

 

Category: ESSAY

Winner: Kathy A. Bradley, Wondering Toward Center

Finalist: Raymond L. Atkins, South of the Etowah: The View from the Wrong Side of the River

 

Category: FIRST NOVEL

Winner: Gray Stewart, Haylow

Finalist: Anne Corbitt, Rules for Lying

 

Category: HISTORY

Winner: Kaye Lanning Minchew, A President in Our Midst: Franklin Delano Roosevelt in Georgia

Finalist: Dan A. Aldridge, Jr., To Lasso the Clouds: The Beginning of Aviation in Georgia.

 

Category: INSPIRATIONAL-RELIGIOUS

Winner: R. Kirby Godsey, The God Particle: God Talk in a “Big Bang” World

Finalist: J. Steve Miller, Faith That’s Not Blind: A Brief Introduction to Contemporary Arguments for the Existence of God

 

Category: INSPIRATIONAL-SECULAR

Winner: Jane K. Ashley, Cancer: The Light at the End of the Tunnel

Finalist: Barry Pencek: The Millennial’s Guide to Wealth: Learn About Saving, Investing, Spending and Living While Drinking Beer

 

Category: LITERARY FICTION

Winner: Julia Franks, Over the Plain Houses

Finalist: Terry Kay, The King Who Made Paper Flowers

Honorable Mention: Ann Hite, Sleeping Above Chaos

 

Category: MEMOIR/AUTOBIOGRAPHY

Winner: John Lewis, Andrew Aydin, and artist Nate Powell, March

Finalist: Susan Lindsley, Possum Cops, Poachers and the Counterfeit Game Warden

Honorable Mention: Molly Brodak, Bandit: A Daughter’s Memoir

 

Category: POETRY

Winner: Sandra MeekAn Ecology of Elsewhere

Finalist: James Davis May, Unquiet Things

 

Category: ROMANCE

Winner: Susan Sands, Love, Alabama

Finalist: Marilyn Baron, Stumble Stones

 

Category: SPECIALTY BOOK

Winner: Sonny Seals and George S. Hart, Historic Rural Churches of Georgia         

Finalist: Judson Mitcham, Michael David Murphy, and Karen L. Paty, Inspired Georgia

 

Category: YOUNG ADULT

Winner: Marsha Mathews, Growing Up With Pigtails

Finalist: None